Spojme se spolu
Milan Zocher Jr.
+420 603 971 173
Eduard Dylyn
+420 608 882 029
Kultura
15/3/2024

Ramadán 2024: Průvodce podnikáním v Dubaji během svatého měsíce

Od kulturních nuancí až po zkrácenou pracovní dobu - zde je vše, co byste měli vědět během ramadánu.

Pro miliardy muslimů na celém světě znamená tento svatý měsíc důležitý čas pro modlitby, uctívání a půst od svítání do soumraku. V Dubaji, jednom z nejvýznamnějších center podnikání na Blízkém východě, přináší dodržování ramadánu podnikatelům a společnostem působícím v emirátu příležitosti i ohledy.

Zde najdete vše, co potřebujete vědět, od kulturních nuancí až po zkrácenou pracovní dobu.


Pochopte význam ramadánu

Ramadán je devátým měsícem islámského kalendáře a připomíná první zjevení Koránu proroku Muhammadovi (NBŽM).

Během tohoto svatého měsíce se muslimové od úsvitu do soumraku zdržují jídla, pití a dalších činností, čímž podporují sebekázeň, soucit s méně šťastnými a hlubší vztah ke své víře.

Udělejte si čas a seznamte se s historií a rituály spojenými s tímto měsícem půstu, modliteb a duchovního rozjímání. Půst (sawm) od svítání do soumraku pomáhá k sebekázni, empatii a pokoře.

Upravte si pracovní dobu a rozvrh

Většina státních institucí a soukromých podniků v Dubaji zavádí během ramadánu zkrácenou pracovní dobu, která často začíná později (kolem 9:00 nebo 10:00) a končí dříve (kolem 14:00 nebo 15:00). V některých případech může být v pátek dokonce půlden.

Plánujte schůzky a projekty podle toho, abyste se mohli přizpůsobit muslimským zaměstnancům a klientům, kteří se modlí a jedí iftar, večerní jídlo k přerušení půstu.

Zvažte uspořádání akce Iftar nebo Suhoor

Iftár je večerní jídlo, kterým se přerušuje denní půst, je to čas pro společenství a sounáležitost. Uspořádání akce Iftar pro zaměstnance nebo důležité klienty je skvělým způsobem, jak během ramadánu podpořit dobrou vůli a posílit vztahy.

Suhúr, jídlo před začátkem denního půstu, je obvykle lehčí než Iftár a umožňuje muslimům připravit se na nadcházející den. Suhoor se však dobře hodí i pro různé akce, protože se koná o něco později než Iftar, takže ti, kteří se postili, mají čas se najíst a odpočinout si, než vyrazí na společenskou akci.

Ujistěte se, že veškeré jídlo a nápoje podávané během ramadánových akcí dodržují zásady půstu. Na těchto společenských setkáních se nikdy nepodává alkohol a atmosféra je velmi skromná, oblečení a chování skromné.

Spolupráce na charitativních iniciativách

Charita a laskavost (zakát) jsou v islámu během ramadánu obzvláště podporovány.

Spolupráce s renomovanými neziskovými organizacemi na dárcovských akcích, dobrovolnických programech nebo jiných dobrých skutcích na pomoc potřebným je skvělým způsobem, jak se odvděčit komunitě. Nejenže to bude velmi oceněno, ale také to zlepší image vaší společnosti.

Respektování tradic na veřejných prostranstvích

V rámci základní slušnosti se vyvarujte jídla, pití nebo kouření na veřejnosti v době půstu.

Je také důležité chovat se a oblékat skromně a být trpěliví a solidární, pokud dojde ke zdržení kvůli osobám dodržujícím půst.

Přizpůsobte svou marketingovou strategii

Zařaďte do reklamních kampaní na všech platformách témata a sdělení respektující ramadán.

Zvažte spolupráci s muslimskými influencery, abyste autenticky zaujali publikum prostřednictvím kulturně relevantního obsahu.

Díky respektování tradic představuje společenská atmosféra ramadánu jedinečné příležitosti k budování pevnějších vztahů s vašimi muslimskými zaměstnanci, klienty nebo kolegy.

Příprava na svátky Íd al-Fitr

Při slavnostním svátku Íd al-Fitr, který připomíná konec ramadánu, si mnoho zaměstnanců bere placené volno. Zajistěte kontinuitu kritických operací prostřednictvím předběžných personálních opatření.

Předem si s klienty a kolegy potvrďte cestovní plány, abyste se vyhnuli problémům na poslední chvíli v souvislosti s tímto slavnostním obdobím.

Letos může Íd al-Fitr potenciálně vést k devítidenní dovolené (včetně víkendu). Proto je nejlepší vyřídit všechny naléhavé záležitosti ještě před svátkem íd, aby se předešlo jakýmkoli poruchám.

Zapojte se prostřednictvím kulturních aktivit

Aktivně se účastněte ramadánových programů v místních uměleckých a kulturních zařízeních, rodinných destinacích a hotelech.

Tyto zážitky nejen podporují nové kontakty, ale také vám pomohou získat hlubší porozumění kulturním nuancím, což se později ukáže jako přínosné při vašem podnikání.

Komunikujte s ohledem na flexibilitu

Změny na poslední chvíli mohou narušit některé stávající plány, například volnočasové aktivity, protože přednost mají duchovní povinnosti.

Udržujte otevřené komunikační kanály a zůstaňte přizpůsobiví, abyste minimalizovali případná zpoždění nebo problémy.

Zdroj: Arabian Business