Spojme se spolu
Milan Zocher Jr.
+420 603 971 173
Eduard Dylyn
+420 608 882 029

Často kladené otázky
a průběh nákupu

Vzniknou mi nějaké náklady nebo závazky, pokud požádám o nabídku?

Obdržení nabídky na Vaši novou nemovitost v Dubai od společnosti DubaiReality.cz je zdarma a není spojeno s žádnými závazky na Vaší straně.

Jak si mám vybrat vhodný projekt pro mé potřeby?

V tomto ohledu je Vám k dispozici tým zkušených profesionálů z DubaiReality.cz, který Vám pomůže s celým procesem výběru nemovitosti pro Vás a Vaši rodinu, seznámí Vás s veškerými procesy a náležitostmi ohledně koupě nemovitosti a bude Vám plně asistovat v průběhu celé koupě, ale hlavně i při správě nemovitosti či jejím přeprodeji.

V čem je rozdíl mezi hotovou a rozestavěnou (offplan) nemovitostí?

Mnoho našich klientů zprvu inklinuje k možnosti hotové nemovitosti, avšak po konverzaci s námi kupují offplan nemovitost. Jak je to možné? Díky našim přímým vazbám s developery jsme schopni klientům zprostředkovat nákup na přímo se všemi benefity nového projektu včetně 1 až 2 leté záruky na projekt, zařízení technického specialisty (snaggera) a soudobých technologických a stavebních postupů při zachování nižších cen v porovnání s hotovými nemovitostmi. Zároveň offplan nemovitosti umožňují platby pomocí splátkových kalendářů, díky kterým ani nemusíte složit celou částku dopředu a můžete tak postupně splácet svůj apartmán v Dubaji. Tímto klientům doručíme přednostní nákup s možností přeprodeje po dokončení výstavby již se ziskem. Nákup offplan nemovitosti je zcela bezpečný díky působení katastrálního úřadu (DLD) a celého systému v Dubai.

Mám vybraný projekt, jak mám za něj zaplatit a je papírování komplikované?

Ne, komplikované to rozhodně není. Naši klienti často preferují možnost splátkového kalendáře, který umožňuje rozložení ceny nemovitosti do menších splátek tak, aby Vám nenarušily Vaší bilanci. Veškeré platby je možno provádět převodem z účtu na účet, či dokonce platební kartou přes bezpečné online rozhraní developerské společnosti. Vše probíhá často elektronicky a to včetně podpisů rezervačních i kupních smluv. Naši specialisté Vám samozřejmě budou po boku, se vším Vám pomohou a dohlédnou na to, aby bylo vše v pořádku.

Co všechno je potřeba podepsat?

Prvním dokumentem je rezervační smlouva (tzv. Booking form), ve které definujeme jednotku, kterou jste si vybrali a vymezíme v ní Vaše údaje. Na základě této smlouvy je potřeba zaplatit rezervační poplatek. Rezervační smlouva Vám zajistí více času na shromáždění financí na první splátku Vaší jednotky, tak aby ji nemohl v mezičase koupit někdo jiný. Po uhrazení první splátky (standardně ve výši 24 %) Vám developer zašle kupní smlouvu (tzv. SPA), která je již finálním úkonem při koupi nemovitosti. Po jejím podpisu se stáváte vlastníkem jednotky a jste zapsán do katastru nemovitostí vedeném u DLD, na základě čehož Vám bude vystaven i list vlastnictví (tzv. OQOOD).

S kým uzavírám smlouvy?

Smlouvy uzavíráte přímo s developerem, splátky posíláte přímo developerovi na jeho úschovní účet, takže Vaše peníze nedržíme ani s nimi nijak nemanipulujeme. Veškeré dokumenty tedy podepisujete přímo se zdrojem.

V jakém jazyce jsou smlouvy? Co když neumím anglicky?

Smlouvy jsou dvojjazyčné, a to anglicko-arabské. Nemějte však obavy, v rámci celého procesu Vám budeme asistovat tak, abyste věděli obsah jednotlivých smluv a byli s nimi srozuměni s dostatečným předstihem. Vzory jednotlivých dokumentů Vám samozřejmě poskytneme, abyste si je mohli prostudovat a doptat se na případné podrobnosti. Náš tým specialistů Vám je k dispozici 24/7.

Slyšel jsem o EOI, co to je? A k čemu to slouží?

EOI, nebo-li Expression of Interest, je platba fixní částky (zpravidla nižší stovky tisíc korun), kterou vyjadřujete developerovi zájem o jeho budoucí projekt, ke kterému máte nulové nebo minimální podklady. Na této bázi operují developeři, kteří již mají historii úspěšných projektů a o jejich novinky je mohutný zájem. Tímto způsobem oddělí vážné zájemce od těch, kteří se jen koukají. Po zaplacení EOI máte jistotu přednostního výběru jednotky, tedy si můžete vybrat jednotku s nejlepším výhledem či v nejlepším patře. Získáte výhodu nad ostatními kupci, kteří vybírají až po EOI.

Kam posílám peníze za nemovitost?

Jedna ze stěžejních otázek, kterou Dubai řeší naprosto bezpečným a plně transparentním způsobem, a to ve formě ESCROW ACCOUNT (úschovní účet / notářský účet). Peníze za nemovitost, resp. jednotlivé splátky, posíláte na úschovní účet developera zřízený u Dubai Land Department (DLD), což je centrální katastrální úřad regulující nemovitostní trh v Dubai. Vaše peníze tedy nedrží přímo developer, ale státní úřad, který Vaše peníze chrání a developerovi uvolňuje poměrné částky až v závislosti na tom, jak pokračuje výstavba daného projektu. Státní katastrální úřad tedy vždy uvolní jen potřebnou část prostředků, aby eliminoval jakékoli zneužití peněz investorů. Číslo tohoto účtu si můžete vždy zkontrolovat přes oficiální stránky nebo aplikaci úřadu. Naši odborníci v DubaiReality.cz Vás budou  instruovat a vše Vám vysvětlí a zkontrolují.

Jak zajistíte, že dostanu konkrétní jednotku v projektu, kterou si přeji?

K tomuto účelu právě slouží rezervační platby ve výši několika jednotek procent z ceny nemovitosti. Rezervační platba Vám tak zajistí, že developer Vaši jednotku stáhne z nabídky na určitou dobu a dá Vám více času na shromáždění financí na první splátku, která je standardně ve výši cca 24 % z ceny nemovitosti. V případě platby formou EOI máte jistou svoji jednotku ještě dříve (viz výše).

Kolik procent z kupní ceny je první splátka a do kdy ji mám zaplatit?

Standardně se první splátka pohybuje cca okolo 15-20 % z celkové ceny nemovitosti. Zaplacení této splátky Vám umožní vstoupit do splátkového kalendáře a zajistit si tak to, že Vám již nikdo Vaši jednotku nevezme. Tuto splátku je potřeba zaplatit do 14 dnů od rezervační platby s tím, že se částka rezervační platby do této splátky samozřejmě plně započítává.

Jaké jsou poplatky a daně při koupi nemovitosti?

Dubai je rájem pro Vaše peníze, kde standardní daň z příjmu fyzických osob činí 0 % ročně. Neplatíte zde žádnou daň z nemovitosti! Jediné poplatky spojené s koupí Vaší nemovitosti je DLD fee ve výši 4 % z ceny nemovitosti, což je poplatek katastrálnímu úřadu (DLD) za regulatorní činnost, kterou vykonává, a administration fees, které se liší v závislosti na developerovi, jejich přibližná výše činí nižší desítky tisíc korun. Všechny tyto platby jsou samozřejmě jednorázové.

Je investování v Dubai bezpečné?

Ano je. O bezpečí Vašich peněz se stará přímo státem řízený katastrální úřad, který je regulatorním orgánem pro tamní realitní trh. Dbá na transparentnost, bezpečnost a férovost veškerých transakcí. Hlídá bilance developerů, jejich výkonnost, plnění závazků vůči investorům apod. Zkrátka dbá na to, aby reality v Dubai byly jednoduchou a bezstarostnou cestou, jak zhodnotit Vaše peníze. Pro více informací o úřadu navštivte jejich web: (https://dubailand.gov.ae/en/)

Jsem výhradním vlastníkem nemovitosti?

Ano, jste. Dubai ustoupila v některých oblastech od zásady zprostředkovaného vlastnictví nebo dlouhodobého nájmu na 99 let, který je typický pro jiné státy arabského světa. Dubai se otevřela investorům z celého světa tím, že pro ně vyhradila tzv. freehold zóny, kde můžete plně vlastnit nemovitost jako doma v České republice. Veškeré nemovitosti, které nabízíme jsou zásadně FREEHOLD s Vaším úplným vlastnictvím.

Emiráty jsou přece monarchie, co když se šejk pomátne?

Velmi dobrá otázka, dokázali bychom o ní dlouze debatovat na akademické úrovni. Nicméně je nutné zohledit fakt, že Jeho Výsost Sheikh Mohammed bin Rashid al Maktoum a jeho rodina vedou Dubai již přes 180 let jako svoji firmu. Vystavěli nespočet úchvatných projektů, přilákali miliony turistů a investorů a udělali z Dubai město budoucnosti, město, které je inspirací pro mnohé západní státy, a to za velmi krátkou dobu. Opravdu by chtěl celou tuto snahu zahodit? Co by tím získal? Prázdné nemovitosti a úpadek svého města. Za těchto okolností se nám jeví jako zcela nepravděpodobné, že by vládce Dubai měl zájem poškozovat cenné investory a tím zničit slávu Dubai.

Co když developer projekt nedostaví, přijdu o peníze?

Další z často kladených otázek našimi klienty a zcela oprávněně, nikdo nechce přijít o své peníze. Tým DubaiReality.cz je tu od toho, aby Vám peníze zhodnotil, a proto jedním z klíčových faktorů našeho působení na realitním trhu v Dubai je bezpečnost Vašich financí a minimalizace veškerých rizik. Developeři v Dubai jsou regulováni katastrálním úřadem (DLD), který drží peníze investorů, tedy Vás, na úschovním účtu a postupně je v malých částkách uvolňuje na základě postupu výstavby Vámi vybraného projektu. Developer tedy musí složit nejdříve 60 % z ceny nemovitosti na DLD, aby mohl zaregistrovat projekt a začít výstavbu, a navíc neuvidí peníze od investorů do doby, než začne stavět a DLD provede kontrolu. Tímto způsobem DLD zabezpečí, že všichni developeři jsou dostatečně solventní na to, aby Váš projekt dostavěli. V případě, že by se však stalo, že developer projekt nedostaví, není se čeho obávat, Vaše peníze drží DLD a budou Vám navráceny, pokud nebude developer vládou nahrazen vybraným zástupcem na stejné úrovni kvality.

Jaký je výnos z pronájmu?

Asi nejčastější otázka našich klientů, Dubai láká vysokými výnosy a luxusním životním stylem. Na různých místech se dozvíte různá čísla a není pak divu, že to může působit zmatečně a nedůvěryhodně. V DubaiReality.cz si zakládáme na absolutní transparentnosti a dlouhodobých vztazích. Proměnných při výnosech z pronájmu konkrétních nemovitostních projektů je vícero: (samozřejmě primárně lokalita ale i značka developera, vybavení celého projektu nebo třeba číslo poschodí či výhled). Nicméně průměrně se ze zkušenosti našich klientů pohybujeme v případě dlouhodobého pronájmu mezi 8,3 % - 9,5 % ročního zhodnocení a v případě krátkodobého pronájmu (Holiday homes) mezi 9-11 % ročně z ceny nemovitosti. Tato procenta se ale mohou dramaticky zvyšovat při investici v řádech i nižších desítek milionů korun českých.

Proč Dubai?

Bezpečí, transparentnost, luxus a zájem milionů světových turistů ročně. Dubai je centrem dění mezi Evropou a Asií jen 6 h letu z Prahy. Přes 17 milionů turistů za rok 2023, průměrný nárust o 100 000 nových residentů každý rok, zábavní centra a parky pro všechny, vysoké budovy, megalomanské projekty, unikátní kultura, toto vše a mnohem více je Dubai. Kde jinde chcete na nemovitosti vydělat solidní peníze než v místě, kde je obrovská poptávka po bydlení a velký přísun lidí s plánem zdvojnásobit populaci a celkovou plochu města do roku 2040?

Je v Dubai bezpečno?

Ano, je. Dubai se každý rok umisťuje na prvních příčkách v celosvětovém žebříčku nejbezpečnějších měst na světě. Minimální kriminalita je způsobena přirozeným respektem k vedení ze strany rodiny šejka Muhammada bin Rášid Ál Maktúma a respektováním zvyklostí v regionu a v Dubai, jako takové. Všichni nově příchozí moc dobře vědí, že v Dubai se pravidla dodržují a pokud ne, čeká je deportace a v závažných případech trestných činů i přísné pokuty a tresty. Zvláštní ochranu požívají ženy a děti, kteří mají například třeba i vlastní taxíky či oddělení v metru.

Kdo se mi o mou nemovitost v Dubai postará?

Naši partneři z oblasti správy nemovitostí (KeysPlease a Primestay) Vám poskytnou all inclusive servis v rámci pronájmu a údržby Vaši nemovitosti. Postarají se o bezproblémový chod pronájmů a zabezpečí to, že Vaše nemovitost bude udržována po stránce technické i estetické, aniž Vy byste museli mít jakékoli starosti. Každý měsíc tak získáte pasivní příjem ze své nemovitosti v Dubai.

A co nějaké poplatky za udržování nemovitosti a její chod?

Standardním poplatkem v Dubai je tzv. Service fee, který se odvíjí od lokality a rozlohy Vaší nemovitosti. Poplatek se platí jednou ročně a jeho účelem je údržba společných prostor jako jsou sauny, bazény, fitness centra, dětská hřiště, recepce, ochranka apod. Dále Vás bude zajímat cena energií. Ta se odvíjí od Vaší spotřeby, obecně lze říci, že je velmi podobná tomu, co zaplatíte např. v Praze.

Můžu získat občanství v Dubai?

Jako investor do nemovitosti získáváte nárok na investorské vízum, a to od částky 750 000 AED na stříbrné investiční vízum na 2 roky s prodlužováním po dobu vlastnictví nemovitosti, nebo od částky 2 000 000 AED na zlaté investorské vízum na 10 let s prodlužováním po dobu vlastnictví nemovitosti. Tato víza Vám umožňují zřízení bankovního účtu v Dubai a pobyt delší než 90 dní v roce. Jako držitel víza můžete zprostředkovat sponzorská víza i pro svou rodinu, zejména manželku/manžela, děti či rodiče. Občanství má však těžší podmínky a pro Evropana je prakticky nemožné jej získat. Pro více informací se obraťte na jednoho z našich expertů v sekci Kontakty.

Co daně v Dubaji? Jaké tam jsou?

Můžeme Vás uklidnit, že daně v Dubai jsou mnohem nižší než u nás v ČR. Jako fyzická osoba máte daň z příjmu ve výši 0 % ročně, daň z nemovitosti neexistuje a DPH na produktech a dalších věcech je pouze 5 %. Právnické osoby spadají do sazby 9 % daň z příjmu.

Můžu si zřídit bankovní účet v Dubai?

Každý rezident, resp. držitel víza, si může v Dubai zřídit bankovní účet. Tento účet tak můžete využít na příjem z pronájmu Vaší nemovitosti či na jakékoli jiné aktivity v Dubai. Zřízení bankovního účtu poskytujeme jako službu pro všechny naše klienty za poplatek.

Dá se nemovitost v Dubai dědit?

Ano, dá. Dubai má možnost dědění pro cizince zakotvenou v zákoně č. 15 z roku 2017, a to formou zákonného dědění nebo pomocí závěti. Doporučujeme dědění formou závěti, kterou Vám pomůžeme sepsat u notáře či právníka v Dubai a následně zaregistrovat u dubajského soudu či u DIFC Wills Service Centre. S celým tímto procesem Vám budeme plně asistovat.

Co když chci převést nemovitost na osobu blízkou?

Tuto záležitost lze standardně řešit formou darování, která je velmi podobná té, kterou máme v ČR. V případě převodu na osobu blízkou v prvním stupni či na vlastní firmu je DLD fee (standardně 4 % z ceny nemovitosti) snížena na 0,125 %.

Dostanu nemovitost vybavenou nábytkem a spotřebiči?

Ano i ne. Vybavení nemovitosti vybíráte při koupi nemovitosti. Ze zkušenosti našich klientů poskytují developeři většinou vybavení ve formě spotřebičů v kuchyni (například, mikrovlnka, myčka, lednice, sporák, trouba.), některé projekty však nabízejí i kompletní vybavení nábytkem. V případě, že nemovitost nemá nábytek již od developera, zařídíme Vám ji skrze naši partnerskou specializovanou agenturu v Dubai.

Co když se developer zpozdí s výstavbou?

Developer má ze zákona toleranci 12 měsíců meškat s dokončením výstavby bez sankce. Po této době jsou na developera uvaleny sankce, které jej motivují k úspěšnému dokončení projektu.

Jaké jsou druhy víz?

Ve Vašem případě Vás budou zajímat především víza investorská. Tato se dělí na stříbrnou a zlatou variantu v závislosti na investovaných částkách. Stříbrné vízum získáte při celkové investici vyšší než 750 000 AED na 2 roky s možností prodloužení po dobu vlastnictví nemovitosti a zlaté vízum získáte při celkové investici vyšší než 2 000 000 AED na 10 let s možností prodloužení po dobu vlastnictví nemovitosti. Obě víza Vám dovolují sponzorovat i Vaše nejbližší příbuzné.

Co zkoumají u zdravotní prohlídky při získání rezidenčního víza?

Standardní lékařský screening v rámci víz zahrnuje vyšetření na přenosné nemoci, jako je hepatitida, HIV, lepra, syfilis a tuberkulóza, aby bylo zajištěno zdraví komunity. Zahrnuje lékařské vyšetření, ednoduchý odběr krve na krevní testy podle kategorie víza, rentgenový snímek hrudníku a těhotenský test moči pro některé kategorie. Kontrola Vás výjde na zhruba 300 AED (tj. 1900 Kč).

Můžu nemovitost přeprodat hned?

Úplně hned to možné není, ale je to možné už v průběhu výstavby. Developeři si určují procentuální část nemovitosti, kterou musíte splatit před tím, než budete moci nemovitost prodat (od 20 % až po 60 % dostavěnosti projektu) za podmínky získání listu dočasného vlastnictví tzv. OQOOD od DLD (Dubai Land Department).

Jsou zde nějaké poplatky když nemovitost prodám?

V rámci přeprodeje se přesouváme k sekundárnímu trhu s nemovitostmi v Dubai, kde  vlastník přeprodává jiné fyzické osobě, jen zřídka se zde pohybují samotní developeři. Developeři mají dominantní postavení na trhu primárním, kde prodávají nemovitosti prvním vlastníkům. Sekundární trh s sebou nese větší poplatky než trh primární, a to ve formě klasického 4% DLD poplatku za práci katastrálního úřadu, dále 2 000 – 5 000 AED + DPH převodní poplatky, poté 2 % + DPH jako provizi realitní kanceláři či makléři (ano, přeprodej nemovitosti mohou v Dubai dělat jen realitní makléři, nemůžete přeprodávat bez něj; naše partnerská realitní kancelář se o Vás však postará, nemějte obavy) a jako poslední poplatek 4 000 AED + DPH za notářské služby. Obecně lze říci, že transakce na sekundárním trhu, tedy i přeprodej, nese větší náklady než nákup od developera v rámci trhu primárního.

Můžu přeprodat nemovitost, i když ji nemám celou splacenou?

Ano, můžete. Můžete přeprodávat již od určitého procenta splacení nemovitosti. Konkrétní hranici si určuje každý developer individuálně (od 20 % až po 60 %).

Liší se nějak nemovitost na přeprodej od té na pronájem?

Ve fyzických vlastnostech ne. Jsou to pořád nemovitosti, které mohou sloužit k oběma účelům. Specifikum nemovitosti na přeprodej je však např. její lokalita, její vzhled a celkový design, brand developera, její dostupnost, omezená nabídka apod. Naši realitní specialisté Vám v případě zájmu o přeprodej doporučí nemovitosti, které splňují tato kritéria tak, abyste naplnili svůj investiční cíl.

Kolik mi vynese, když nemovitosti prodám dál?

Při koupi nemovitosti na začátku prodejů (tzv. při launchi) máte nejnižší možnou cenu, za kterou je daná nemovitost k mání. Před dokončením se cena nemovitosti obvykle zvedá o 20 a více procent v závislosti na detailech nemovitosti. Tedy je možné nakoupit nemovitost na začátku za nízkou cenu a přeprodat těsně před dokončením, kdy již méně odvážní investoři mající hmatatelný výsledek činnosti developera koupí a to většinou za o dost vyšší cenu s vidinou blízkého termínu jejího dokončení a převzetí.

Jaké údaje a podklady budete ode mne potřebovat?

Budeme od Vás potřebovat těchto 6 údajů: Vaše jméno a příjmení, adresu trvalého bydliště, telefonní číslo, e-mailovou adresu a Váš pas pro ověření identity v Dubai. Na základě těchto dokumentů je developer schopen s Vámi sepsat rezervační či kupní smlouvu (SPA / PPA).

Jaké jsou poplatky za správu nemovitosti?

Správa nemovitosti je zajištěna našimi partnery, jejichž odměna v případě krátkodobých pronájmů činí 20 % z měsíčního obratu, tedy mají motivaci Vaši nemovitost efektivně inzerovat a nabízet zákazníkům. Vy jakožto vlastník nemovitosti platíte následně náklady za energie, Municipality fee (5 % z měsíčního nájemného) a service fee (dle velikosti nemovitosti a její lokality).

Jak to je v Dubai s dopravou?

Dubai umožňuje svým návštěvníkům i rezidentům využívat široké škály způsobu přepravy. Počínaje od 2 linek metra, až po autobusovou dopravu, nezapomínaje hustou síť taxi (Uber či Careem). Primárním a hlavním způsobem přepravy je v Dubai však doprava automobilová. Ministerstvo dopravy (RTA) má ale nemalé plány na zlepšení veřené dopravy v podobě rozšíření sítě metra či zavedení dopravy vzdušné.

Kde si můžu v Dubai nakoupit?

Dubai je domovem mnoha zahraničních značek včetně těch, které známe z České republiky či Evropské unie (IKEA, Carefour, KFC, McDonalds apod.). Nákupní centra naleznete prakticky na každém rohu, mnohdy se velká obchodní centra nacházejí v blízkosti stanic metra, tedy o nákup potravin, oblečení či elektroniky máte postaráno.

Jak to je v Dubai s cenami služeb a produktů?

Ceny závisí na lokalitě, ve které se pohybujete. Obecně lze říci, že čím blíže turistickým atrakcím se nacházíte, tím vyšší ceny můžete očekávat. Ceny potravin a jídla jsou velmi podobné jako v ČR, co však mají v Dubai mnohem levnější je elektronika, textilie a koření.

Jak funguje předání nemovitosti?

Při dokončení a předání nemovitosti nemusíte být osobně přítomni, pokud si to vyloženě nepřejete. Po vystavení plné moci za Vás jednotku přebere náš specializovaný agent. Při předání nemovitosti je možné využít služeb tzv. Snaggera, tj. nezávislé osoby, která Vaši nemovitost zkontroluje a vytkne případné vady developerovi, který je následně POVINEN je dát do pořádku na své vlastní náklady. Jedná se o stěžejní kontrolu při předání Vaší nemovitosti, kterou naši klienti hojně využívají a doporučují.

Co znamená "EOI" ?

Zkratka slov Expression of Interest znamená fixní částku, kterou zaplatíte developerovi za přednostní přístup k jeho projektu a za přednostní možnost výběru Vaší nemovitosti. Díky tomuto poplatku, který se započítává do celkové ceny nemovitosti, máte možnost získat nejlepší nemovitost od developera za nejlepší cenu. Záporem pro některé může být nedostatečná informovanost o projektu, jelikož platba EOI probíhá v době, kdy o projektu existuje minimum dat. Tento postup aplikují přední developeři v Dubai, o jejichž projekty je nesmírný zájem.

A co je zkratka "OQOOD" ?

Jedná se o dokument prokazující vlastnictví k nemovitosti, která je stále ve výstavbě a není kolaudovaná. Tento dokument Vám vydá DLD po podpisu kupní smlouvy (SPA), abyste mohli svoji nemovitost přeprodat či k ní prokázat vlastnictví. I OQOOD může být podkladem pro dědění. Vzor OQOOD našim klientům samozřejmě poskytneme v rámci procesu koupě nemovitosti.

Co je to "Title Deed" ?

Dokument velmi podobný OQOOD s jediným rozdílem a to, že se jedná o list vlastnictví k hotové a kolaudované nemovitosti. Jakmile obdržíte Title Deed, tak již máte nemovitost plně dostavěnou, zkolaudovanou a připravenou k použití. S tímto dokumentem se operuje zejména na sekundárním trhu s nemovitostmi.

Co znamená "SPA" ?

Sales & Purchase Agreement (SPA) je kupní smlouva obsahující veškeré podmínky, specifikace, označení a údaje o nemovitosti, kupujícím a prodávajícím. Jedná se o klasickou kupní smlouvu, kterou znáte např. z českého realitního trhu.

Jak funguje "Rezervační smlouva" ?

Smlouva umožňující kupujícímu získat více času na shromáždění financí na první splátku nemovitosti, popř. celou částku na kupovanou nemovitost. Zaplacením nižších jednotek procent z ceny nemovitosti a podpisem rezervační smlouvy získáte jistotu konkrétní jednotky a její stažení z nabídky developera tak, aby si ji nemohl koupit nikdo jiný. Rezervační poplatek se započítává do celkové ceny nemovitosti, tedy ve finále neplatíte nic navíc.

Co znamená zkratka "DLD" ?

Zkratka slov Dubai Land Department, tedy ústřední katastrální úřad a regulatorní orgán nemovitostního trhu v Dubai. Jedná se o základní kámen nejdynamičtějšího a celosvětově nejvlivnějšího realitního sektoru na blízkém východě, který dokumentuje a kontroluje aktivity developerů, zkoumá a mapuje nemovitosti, ale hlavně chrání Vaše peníze skrze úschovní účty.

Co je "Service charge" ?

Jedná se o každoroční poplatek za správu společných prostor nemovitosti a služeb dostupných v rámci Vaší komunity (zahrady, BBQ zóny, bazény, fitness, sauna apod.). Výpočet Service charge (též známé jako Service fee) závisí na oblasti, ve které se Vaše nemovitost nachází (oblasti dál od pobřeží mají Service fee zpravidla nižší). Základní jednotkou je částka za čtvereční stopu, tedy čím větší je Vaše nemovitost, tím vyšší bude částka Service charge, kterou je potřeba každoročně zaplatit.

Co je to "Snagging" ?

Služba nezávislého inspektora zkušeného v oblasti stavebního inženýrství, interiérového designu a statiky, která Vám zajistí, že Vámi přebíraná nemovitost nemá žádné vady. V případě, že snagger nalezne vadu, bezprostředně ji vytkne developerovi, který má POVINNOST tuto vadu opravit na vlastní náklady. Cena snaggingu se pohybuje okolo 15 000 Kč.

Vzniknou mi nějaké náklady nebo závazky, pokud požádám o nabídku?

Obdržení nabídky na Vaši novou nemovitost v Dubai od společnosti DubaiReality.cz je zdarma a není spojeno s žádnými závazky na Vaší straně.

Jak si mám vybrat vhodný projekt pro mé potřeby?

V tomto ohledu je Vám k dispozici tým zkušených profesionálů z DubaiReality.cz, který Vám pomůže s celým procesem výběru nemovitosti pro Vás a Vaši rodinu, seznámí Vás s veškerými procesy a náležitostmi ohledně koupě nemovitosti a bude Vám plně asistovat v průběhu celé koupě, ale hlavně i při správě nemovitosti či jejím přeprodeji.

V čem je rozdíl mezi hotovou a rozestavěnou (offplan) nemovitostí?

Mnoho našich klientů zprvu inklinuje k možnosti hotové nemovitosti, avšak po konverzaci s námi kupují offplan nemovitost. Jak je to možné? Díky našim přímým vazbám s developery jsme schopni klientům zprostředkovat nákup na přímo se všemi benefity nového projektu včetně 1 až 2 leté záruky na projekt, zařízení technického specialisty (snaggera) a soudobých technologických a stavebních postupů při zachování nižších cen v porovnání s hotovými nemovitostmi. Zároveň offplan nemovitosti umožňují platby pomocí splátkových kalendářů, díky kterým ani nemusíte složit celou částku dopředu a můžete tak postupně splácet svůj apartmán v Dubaji. Tímto klientům doručíme přednostní nákup s možností přeprodeje po dokončení výstavby již se ziskem. Nákup offplan nemovitosti je zcela bezpečný díky působení katastrálního úřadu (DLD) a celého systému v Dubai.

Mám vybraný projekt, jak mám za něj zaplatit a je papírování komplikované?

Ne, komplikované to rozhodně není. Naši klienti často preferují možnost splátkového kalendáře, který umožňuje rozložení ceny nemovitosti do menších splátek tak, aby Vám nenarušily Vaší bilanci. Veškeré platby je možno provádět převodem z účtu na účet, či dokonce platební kartou přes bezpečné online rozhraní developerské společnosti. Vše probíhá často elektronicky a to včetně podpisů rezervačních i kupních smluv. Naši specialisté Vám samozřejmě budou po boku, se vším Vám pomohou a dohlédnou na to, aby bylo vše v pořádku.

Co všechno je potřeba podepsat?

Prvním dokumentem je rezervační smlouva (tzv. Booking form), ve které definujeme jednotku, kterou jste si vybrali a vymezíme v ní Vaše údaje. Na základě této smlouvy je potřeba zaplatit rezervační poplatek. Rezervační smlouva Vám zajistí více času na shromáždění financí na první splátku Vaší jednotky, tak aby ji nemohl v mezičase koupit někdo jiný. Po uhrazení první splátky (standardně ve výši 24 %) Vám developer zašle kupní smlouvu (tzv. SPA), která je již finálním úkonem při koupi nemovitosti. Po jejím podpisu se stáváte vlastníkem jednotky a jste zapsán do katastru nemovitostí vedeném u DLD, na základě čehož Vám bude vystaven i list vlastnictví (tzv. OQOOD).

S kým uzavírám smlouvy?

Smlouvy uzavíráte přímo s developerem, splátky posíláte přímo developerovi na jeho úschovní účet, takže Vaše peníze nedržíme ani s nimi nijak nemanipulujeme. Veškeré dokumenty tedy podepisujete přímo se zdrojem.

V jakém jazyce jsou smlouvy? Co když neumím anglicky?

Smlouvy jsou dvojjazyčné, a to anglicko-arabské. Nemějte však obavy, v rámci celého procesu Vám budeme asistovat tak, abyste věděli obsah jednotlivých smluv a byli s nimi srozuměni s dostatečným předstihem. Vzory jednotlivých dokumentů Vám samozřejmě poskytneme, abyste si je mohli prostudovat a doptat se na případné podrobnosti. Náš tým specialistů Vám je k dispozici 24/7.

Slyšel jsem o EOI, co to je? A k čemu to slouží?

EOI, nebo-li Expression of Interest, je platba fixní částky (zpravidla nižší stovky tisíc korun), kterou vyjadřujete developerovi zájem o jeho budoucí projekt, ke kterému máte nulové nebo minimální podklady. Na této bázi operují developeři, kteří již mají historii úspěšných projektů a o jejich novinky je mohutný zájem. Tímto způsobem oddělí vážné zájemce od těch, kteří se jen koukají. Po zaplacení EOI máte jistotu přednostního výběru jednotky, tedy si můžete vybrat jednotku s nejlepším výhledem či v nejlepším patře. Získáte výhodu nad ostatními kupci, kteří vybírají až po EOI.

Kam posílám peníze za nemovitost?

Jedna ze stěžejních otázek, kterou Dubai řeší naprosto bezpečným a plně transparentním způsobem, a to ve formě ESCROW ACCOUNT (úschovní účet / notářský účet). Peníze za nemovitost, resp. jednotlivé splátky, posíláte na úschovní účet developera zřízený u Dubai Land Department (DLD), což je centrální katastrální úřad regulující nemovitostní trh v Dubai. Vaše peníze tedy nedrží přímo developer, ale státní úřad, který Vaše peníze chrání a developerovi uvolňuje poměrné částky až v závislosti na tom, jak pokračuje výstavba daného projektu. Státní katastrální úřad tedy vždy uvolní jen potřebnou část prostředků, aby eliminoval jakékoli zneužití peněz investorů. Číslo tohoto účtu si můžete vždy zkontrolovat přes oficiální stránky nebo aplikaci úřadu. Naši odborníci v DubaiReality.cz Vás budou  instruovat a vše Vám vysvětlí a zkontrolují.

Jak zajistíte, že dostanu konkrétní jednotku v projektu, kterou si přeji?

K tomuto účelu právě slouží rezervační platby ve výši několika jednotek procent z ceny nemovitosti. Rezervační platba Vám tak zajistí, že developer Vaši jednotku stáhne z nabídky na určitou dobu a dá Vám více času na shromáždění financí na první splátku, která je standardně ve výši cca 24 % z ceny nemovitosti. V případě platby formou EOI máte jistou svoji jednotku ještě dříve (viz výše).

Kolik procent z kupní ceny je první splátka a do kdy ji mám zaplatit?

Standardně se první splátka pohybuje cca okolo 15-20 % z celkové ceny nemovitosti. Zaplacení této splátky Vám umožní vstoupit do splátkového kalendáře a zajistit si tak to, že Vám již nikdo Vaši jednotku nevezme. Tuto splátku je potřeba zaplatit do 14 dnů od rezervační platby s tím, že se částka rezervační platby do této splátky samozřejmě plně započítává.

Jaké jsou poplatky a daně při koupi nemovitosti?

Dubai je rájem pro Vaše peníze, kde standardní daň z příjmu fyzických osob činí 0 % ročně. Neplatíte zde žádnou daň z nemovitosti! Jediné poplatky spojené s koupí Vaší nemovitosti je DLD fee ve výši 4 % z ceny nemovitosti, což je poplatek katastrálnímu úřadu (DLD) za regulatorní činnost, kterou vykonává, a administration fees, které se liší v závislosti na developerovi, jejich přibližná výše činí nižší desítky tisíc korun. Všechny tyto platby jsou samozřejmě jednorázové.

Je investování v Dubai bezpečné?

Ano je. O bezpečí Vašich peněz se stará přímo státem řízený katastrální úřad, který je regulatorním orgánem pro tamní realitní trh. Dbá na transparentnost, bezpečnost a férovost veškerých transakcí. Hlídá bilance developerů, jejich výkonnost, plnění závazků vůči investorům apod. Zkrátka dbá na to, aby reality v Dubai byly jednoduchou a bezstarostnou cestou, jak zhodnotit Vaše peníze. Pro více informací o úřadu navštivte jejich web: (https://dubailand.gov.ae/en/)

Jsem výhradním vlastníkem nemovitosti?

Ano, jste. Dubai ustoupila v některých oblastech od zásady zprostředkovaného vlastnictví nebo dlouhodobého nájmu na 99 let, který je typický pro jiné státy arabského světa. Dubai se otevřela investorům z celého světa tím, že pro ně vyhradila tzv. freehold zóny, kde můžete plně vlastnit nemovitost jako doma v České republice. Veškeré nemovitosti, které nabízíme jsou zásadně FREEHOLD s Vaším úplným vlastnictvím.

Co když developer projekt nedostaví, přijdu o peníze?

Další z často kladených otázek našimi klienty a zcela oprávněně, nikdo nechce přijít o své peníze. Tým DubaiReality.cz je tu od toho, aby Vám peníze zhodnotil, a proto jedním z klíčových faktorů našeho působení na realitním trhu v Dubai je bezpečnost Vašich financí a minimalizace veškerých rizik. Developeři v Dubai jsou regulováni katastrálním úřadem (DLD), který drží peníze investorů, tedy Vás, na úschovním účtu a postupně je v malých částkách uvolňuje na základě postupu výstavby Vámi vybraného projektu. Developer tedy musí složit nejdříve 60 % z ceny nemovitosti na DLD, aby mohl zaregistrovat projekt a začít výstavbu, a navíc neuvidí peníze od investorů do doby, než začne stavět a DLD provede kontrolu. Tímto způsobem DLD zabezpečí, že všichni developeři jsou dostatečně solventní na to, aby Váš projekt dostavěli. V případě, že by se však stalo, že developer projekt nedostaví, není se čeho obávat, Vaše peníze drží DLD a budou Vám navráceny, pokud nebude developer vládou nahrazen vybraným zástupcem na stejné úrovni kvality.

Jaký je výnos z pronájmu?

Asi nejčastější otázka našich klientů, Dubai láká vysokými výnosy a luxusním životním stylem. Na různých místech se dozvíte různá čísla a není pak divu, že to může působit zmatečně a nedůvěryhodně. V DubaiReality.cz si zakládáme na absolutní transparentnosti a dlouhodobých vztazích. Proměnných při výnosech z pronájmu konkrétních nemovitostních projektů je vícero: (samozřejmě primárně lokalita ale i značka developera, vybavení celého projektu nebo třeba číslo poschodí či výhled). Nicméně průměrně se ze zkušenosti našich klientů pohybujeme v případě dlouhodobého pronájmu mezi 8,3 % - 9,5 % ročního zhodnocení a v případě krátkodobého pronájmu (Holiday homes) mezi 9-11 % ročně z ceny nemovitosti. Tato procenta se ale mohou dramaticky zvyšovat při investici v řádech i nižších desítek milionů korun českých.

Dostanu nemovitost vybavenou nábytkem a spotřebiči?

Ano i ne. Vybavení nemovitosti vybíráte při koupi nemovitosti. Ze zkušenosti našich klientů poskytují developeři většinou vybavení ve formě spotřebičů v kuchyni (například, mikrovlnka, myčka, lednice, sporák, trouba.), některé projekty však nabízejí i kompletní vybavení nábytkem. V případě, že nemovitost nemá nábytek již od developera, zařídíme Vám ji skrze naši partnerskou specializovanou agenturu v Dubai.

Co když se developer zpozdí s výstavbou?

Developer má ze zákona toleranci 12 měsíců meškat s dokončením výstavby bez sankce. Po této době jsou na developera uvaleny sankce, které jej motivují k úspěšnému dokončení projektu.

Jaké údaje a podklady budete ode mne potřebovat?

Budeme od Vás potřebovat těchto 6 údajů: Vaše jméno a příjmení, adresu trvalého bydliště, telefonní číslo, e-mailovou adresu a Váš pas pro ověření identity v Dubai. Na základě těchto dokumentů je developer schopen s Vámi sepsat rezervační či kupní smlouvu (SPA / PPA).

Jak funguje předání nemovitosti?

Při dokončení a předání nemovitosti nemusíte být osobně přítomni, pokud si to vyloženě nepřejete. Po vystavení plné moci za Vás jednotku přebere náš specializovaný agent. Při předání nemovitosti je možné využít služeb tzv. Snaggera, tj. nezávislé osoby, která Vaši nemovitost zkontroluje a vytkne případné vady developerovi, který je následně POVINEN je dát do pořádku na své vlastní náklady. Jedná se o stěžejní kontrolu při předání Vaší nemovitosti, kterou naši klienti hojně využívají a doporučují.

Jsem výhradním vlastníkem nemovitosti?

Ano, jste. Dubai ustoupila v některých oblastech od zásady zprostředkovaného vlastnictví nebo dlouhodobého nájmu na 99 let, který je typický pro jiné státy arabského světa. Dubai se otevřela investorům z celého světa tím, že pro ně vyhradila tzv. freehold zóny, kde můžete plně vlastnit nemovitost jako doma v České republice. Veškeré nemovitosti, které nabízíme jsou zásadně FREEHOLD s Vaším úplným vlastnictvím.

Jaký je výnos z pronájmu?

Asi nejčastější otázka našich klientů, Dubai láká vysokými výnosy a luxusním životním stylem. Na různých místech se dozvíte různá čísla a není pak divu, že to může působit zmatečně a nedůvěryhodně. V DubaiReality.cz si zakládáme na absolutní transparentnosti a dlouhodobých vztazích. Proměnných při výnosech z pronájmu konkrétních nemovitostních projektů je vícero: (samozřejmě primárně lokalita ale i značka developera, vybavení celého projektu nebo třeba číslo poschodí či výhled). Nicméně průměrně se ze zkušenosti našich klientů pohybujeme v případě dlouhodobého pronájmu mezi 8,3 % - 9,5 % ročního zhodnocení a v případě krátkodobého pronájmu (Holiday homes) mezi 9-11 % ročně z ceny nemovitosti. Tato procenta se ale mohou dramaticky zvyšovat při investici v řádech i nižších desítek milionů korun českých.

Kdo se mi o mou nemovitost v Dubai postará?

Naši partneři z oblasti správy nemovitostí (KeysPlease a Primestay) Vám poskytnou all inclusive servis v rámci pronájmu a údržby Vaši nemovitosti. Postarají se o bezproblémový chod pronájmů a zabezpečí to, že Vaše nemovitost bude udržována po stránce technické i estetické, aniž Vy byste museli mít jakékoli starosti. Každý měsíc tak získáte pasivní příjem ze své nemovitosti v Dubai.

A co nějaké poplatky za udržování nemovitosti a její chod?

Standardním poplatkem v Dubai je tzv. Service fee, který se odvíjí od lokality a rozlohy Vaší nemovitosti. Poplatek se platí jednou ročně a jeho účelem je údržba společných prostor jako jsou sauny, bazény, fitness centra, dětská hřiště, recepce, ochranka apod. Dále Vás bude zajímat cena energií. Ta se odvíjí od Vaší spotřeby, obecně lze říci, že je velmi podobná tomu, co zaplatíte např. v Praze.

Dostanu nemovitost vybavenou nábytkem a spotřebiči?

Ano i ne. Vybavení nemovitosti vybíráte při koupi nemovitosti. Ze zkušenosti našich klientů poskytují developeři většinou vybavení ve formě spotřebičů v kuchyni (například, mikrovlnka, myčka, lednice, sporák, trouba.), některé projekty však nabízejí i kompletní vybavení nábytkem. V případě, že nemovitost nemá nábytek již od developera, zařídíme Vám ji skrze naši partnerskou specializovanou agenturu v Dubai.

Jaké jsou poplatky za správu nemovitosti?

Správa nemovitosti je zajištěna našimi partnery, jejichž odměna v případě krátkodobých pronájmů činí 20 % z měsíčního obratu, tedy mají motivaci Vaši nemovitost efektivně inzerovat a nabízet zákazníkům. Vy jakožto vlastník nemovitosti platíte následně náklady za energie, Municipality fee (5 % z měsíčního nájemného) a service fee (dle velikosti nemovitosti a její lokality).

Jak funguje předání nemovitosti?

Při dokončení a předání nemovitosti nemusíte být osobně přítomni, pokud si to vyloženě nepřejete. Po vystavení plné moci za Vás jednotku přebere náš specializovaný agent. Při předání nemovitosti je možné využít služeb tzv. Snaggera, tj. nezávislé osoby, která Vaši nemovitost zkontroluje a vytkne případné vady developerovi, který je následně POVINEN je dát do pořádku na své vlastní náklady. Jedná se o stěžejní kontrolu při předání Vaší nemovitosti, kterou naši klienti hojně využívají a doporučují.

Jsem výhradním vlastníkem nemovitosti?

Ano, jste. Dubai ustoupila v některých oblastech od zásady zprostředkovaného vlastnictví nebo dlouhodobého nájmu na 99 let, který je typický pro jiné státy arabského světa. Dubai se otevřela investorům z celého světa tím, že pro ně vyhradila tzv. freehold zóny, kde můžete plně vlastnit nemovitost jako doma v České republice. Veškeré nemovitosti, které nabízíme jsou zásadně FREEHOLD s Vaším úplným vlastnictvím.

Emiráty jsou přece monarchie, co když se šejk pomátne?

Velmi dobrá otázka, dokázali bychom o ní dlouze debatovat na akademické úrovni. Nicméně je nutné zohledit fakt, že Jeho Výsost Sheikh Mohammed bin Rashid al Maktoum a jeho rodina vedou Dubai již přes 180 let jako svoji firmu. Vystavěli nespočet úchvatných projektů, přilákali miliony turistů a investorů a udělali z Dubai město budoucnosti, město, které je inspirací pro mnohé západní státy, a to za velmi krátkou dobu. Opravdu by chtěl celou tuto snahu zahodit? Co by tím získal? Prázdné nemovitosti a úpadek svého města. Za těchto okolností se nám jeví jako zcela nepravděpodobné, že by vládce Dubai měl zájem poškozovat cenné investory a tím zničit slávu Dubai.

Co když developer projekt nedostaví, přijdu o peníze?

Další z často kladených otázek našimi klienty a zcela oprávněně, nikdo nechce přijít o své peníze. Tým DubaiReality.cz je tu od toho, aby Vám peníze zhodnotil, a proto jedním z klíčových faktorů našeho působení na realitním trhu v Dubai je bezpečnost Vašich financí a minimalizace veškerých rizik. Developeři v Dubai jsou regulováni katastrálním úřadem (DLD), který drží peníze investorů, tedy Vás, na úschovním účtu a postupně je v malých částkách uvolňuje na základě postupu výstavby Vámi vybraného projektu. Developer tedy musí složit nejdříve 60 % z ceny nemovitosti na DLD, aby mohl zaregistrovat projekt a začít výstavbu, a navíc neuvidí peníze od investorů do doby, než začne stavět a DLD provede kontrolu. Tímto způsobem DLD zabezpečí, že všichni developeři jsou dostatečně solventní na to, aby Váš projekt dostavěli. V případě, že by se však stalo, že developer projekt nedostaví, není se čeho obávat, Vaše peníze drží DLD a budou Vám navráceny, pokud nebude developer vládou nahrazen vybraným zástupcem na stejné úrovni kvality.

Je v Dubai bezpečno?

Ano, je. Dubai se každý rok umisťuje na prvních příčkách v celosvětovém žebříčku nejbezpečnějších měst na světě. Minimální kriminalita je způsobena přirozeným respektem k vedení ze strany rodiny šejka Muhammada bin Rášid Ál Maktúma a respektováním zvyklostí v regionu a v Dubai, jako takové. Všichni nově příchozí moc dobře vědí, že v Dubai se pravidla dodržují a pokud ne, čeká je deportace a v závažných případech trestných činů i přísné pokuty a tresty. Zvláštní ochranu požívají ženy a děti, kteří mají například třeba i vlastní taxíky či oddělení v metru.

Můžu získat občanství v Dubai?

Jako investor do nemovitosti získáváte nárok na investorské vízum, a to od částky 750 000 AED na stříbrné investiční vízum na 2 roky s prodlužováním po dobu vlastnictví nemovitosti, nebo od částky 2 000 000 AED na zlaté investorské vízum na 10 let s prodlužováním po dobu vlastnictví nemovitosti. Tato víza Vám umožňují zřízení bankovního účtu v Dubai a pobyt delší než 90 dní v roce. Jako držitel víza můžete zprostředkovat sponzorská víza i pro svou rodinu, zejména manželku/manžela, děti či rodiče. Občanství má však těžší podmínky a pro Evropana je prakticky nemožné jej získat. Pro více informací se obraťte na jednoho z našich expertů v sekci Kontakty.

Co daně v Dubaji? Jaké tam jsou?

Můžeme Vás uklidnit, že daně v Dubai jsou mnohem nižší než u nás v ČR. Jako fyzická osoba máte daň z příjmu ve výši 0 % ročně, daň z nemovitosti neexistuje a DPH na produktech a dalších věcech je pouze 5 %. Právnické osoby spadají do sazby 9 % daň z příjmu.

Můžu si zřídit bankovní účet v Dubai?

Každý rezident, resp. držitel víza, si může v Dubai zřídit bankovní účet. Tento účet tak můžete využít na příjem z pronájmu Vaší nemovitosti či na jakékoli jiné aktivity v Dubai. Zřízení bankovního účtu poskytujeme jako službu pro všechny naše klienty za poplatek.

Dá se nemovitost v Dubai dědit?

Ano, dá. Dubai má možnost dědění pro cizince zakotvenou v zákoně č. 15 z roku 2017, a to formou zákonného dědění nebo pomocí závěti. Doporučujeme dědění formou závěti, kterou Vám pomůžeme sepsat u notáře či právníka v Dubai a následně zaregistrovat u dubajského soudu či u DIFC Wills Service Centre. S celým tímto procesem Vám budeme plně asistovat.

Co když chci převést nemovitost na osobu blízkou?

Tuto záležitost lze standardně řešit formou darování, která je velmi podobná té, kterou máme v ČR. V případě převodu na osobu blízkou v prvním stupni či na vlastní firmu je DLD fee (standardně 4 % z ceny nemovitosti) snížena na 0,125 %.

Co když se developer zpozdí s výstavbou?

Developer má ze zákona toleranci 12 měsíců meškat s dokončením výstavby bez sankce. Po této době jsou na developera uvaleny sankce, které jej motivují k úspěšnému dokončení projektu.

Jaké jsou druhy víz?

Ve Vašem případě Vás budou zajímat především víza investorská. Tato se dělí na stříbrnou a zlatou variantu v závislosti na investovaných částkách. Stříbrné vízum získáte při celkové investici vyšší než 750 000 AED na 2 roky s možností prodloužení po dobu vlastnictví nemovitosti a zlaté vízum získáte při celkové investici vyšší než 2 000 000 AED na 10 let s možností prodloužení po dobu vlastnictví nemovitosti. Obě víza Vám dovolují sponzorovat i Vaše nejbližší příbuzné.

Co zkoumají u zdravotní prohlídky při získání rezidenčního víza?

Standardní lékařský screening v rámci víz zahrnuje vyšetření na přenosné nemoci, jako je hepatitida, HIV, lepra, syfilis a tuberkulóza, aby bylo zajištěno zdraví komunity. Zahrnuje lékařské vyšetření, ednoduchý odběr krve na krevní testy podle kategorie víza, rentgenový snímek hrudníku a těhotenský test moči pro některé kategorie. Kontrola Vás výjde na zhruba 300 AED (tj. 1900 Kč).

Jak to je v Dubai s dopravou?

Dubai umožňuje svým návštěvníkům i rezidentům využívat široké škály způsobu přepravy. Počínaje od 2 linek metra, až po autobusovou dopravu, nezapomínaje hustou síť taxi (Uber či Careem). Primárním a hlavním způsobem přepravy je v Dubai však doprava automobilová. Ministerstvo dopravy (RTA) má ale nemalé plány na zlepšení veřené dopravy v podobě rozšíření sítě metra či zavedení dopravy vzdušné.

Kde si můžu v Dubai nakoupit?

Dubai je domovem mnoha zahraničních značek včetně těch, které známe z České republiky či Evropské unie (IKEA, Carefour, KFC, McDonalds apod.). Nákupní centra naleznete prakticky na každém rohu, mnohdy se velká obchodní centra nacházejí v blízkosti stanic metra, tedy o nákup potravin, oblečení či elektroniky máte postaráno.

Jak to je v Dubai s cenami služeb a produktů?

Ceny závisí na lokalitě, ve které se pohybujete. Obecně lze říci, že čím blíže turistickým atrakcím se nacházíte, tím vyšší ceny můžete očekávat. Ceny potravin a jídla jsou velmi podobné jako v ČR, co však mají v Dubai mnohem levnější je elektronika, textilie a koření.

Co znamená "EOI" ?

Zkratka slov Expression of Interest znamená fixní částku, kterou zaplatíte developerovi za přednostní přístup k jeho projektu a za přednostní možnost výběru Vaší nemovitosti. Díky tomuto poplatku, který se započítává do celkové ceny nemovitosti, máte možnost získat nejlepší nemovitost od developera za nejlepší cenu. Záporem pro některé může být nedostatečná informovanost o projektu, jelikož platba EOI probíhá v době, kdy o projektu existuje minimum dat. Tento postup aplikují přední developeři v Dubai, o jejichž projekty je nesmírný zájem.

A co je zkratka "OQOOD" ?

Jedná se o dokument prokazující vlastnictví k nemovitosti, která je stále ve výstavbě a není kolaudovaná. Tento dokument Vám vydá DLD po podpisu kupní smlouvy (SPA), abyste mohli svoji nemovitost přeprodat či k ní prokázat vlastnictví. I OQOOD může být podkladem pro dědění. Vzor OQOOD našim klientům samozřejmě poskytneme v rámci procesu koupě nemovitosti.

Co je to "Title Deed" ?

Dokument velmi podobný OQOOD s jediným rozdílem a to, že se jedná o list vlastnictví k hotové a kolaudované nemovitosti. Jakmile obdržíte Title Deed, tak již máte nemovitost plně dostavěnou, zkolaudovanou a připravenou k použití. S tímto dokumentem se operuje zejména na sekundárním trhu s nemovitostmi.

Co znamená "SPA" ?

Sales & Purchase Agreement (SPA) je kupní smlouva obsahující veškeré podmínky, specifikace, označení a údaje o nemovitosti, kupujícím a prodávajícím. Jedná se o klasickou kupní smlouvu, kterou znáte např. z českého realitního trhu.

Jak funguje "Rezervační smlouva" ?

Smlouva umožňující kupujícímu získat více času na shromáždění financí na první splátku nemovitosti, popř. celou částku na kupovanou nemovitost. Zaplacením nižších jednotek procent z ceny nemovitosti a podpisem rezervační smlouvy získáte jistotu konkrétní jednotky a její stažení z nabídky developera tak, aby si ji nemohl koupit nikdo jiný. Rezervační poplatek se započítává do celkové ceny nemovitosti, tedy ve finále neplatíte nic navíc.

Co znamená zkratka "DLD" ?

Zkratka slov Dubai Land Department, tedy ústřední katastrální úřad a regulatorní orgán nemovitostního trhu v Dubai. Jedná se o základní kámen nejdynamičtějšího a celosvětově nejvlivnějšího realitního sektoru na blízkém východě, který dokumentuje a kontroluje aktivity developerů, zkoumá a mapuje nemovitosti, ale hlavně chrání Vaše peníze skrze úschovní účty.

Co je "Service charge" ?

Jedná se o každoroční poplatek za správu společných prostor nemovitosti a služeb dostupných v rámci Vaší komunity (zahrady, BBQ zóny, bazény, fitness, sauna apod.). Výpočet Service charge (též známé jako Service fee) závisí na oblasti, ve které se Vaše nemovitost nachází (oblasti dál od pobřeží mají Service fee zpravidla nižší). Základní jednotkou je částka za čtvereční stopu, tedy čím větší je Vaše nemovitost, tím vyšší bude částka Service charge, kterou je potřeba každoročně zaplatit.

Co je to "Snagging" ?

Služba nezávislého inspektora zkušeného v oblasti stavebního inženýrství, interiérového designu a statiky, která Vám zajistí, že Vámi přebíraná nemovitost nemá žádné vady. V případě, že snagger nalezne vadu, bezprostředně ji vytkne developerovi, který má POVINNOST tuto vadu opravit na vlastní náklady. Cena snaggingu se pohybuje okolo 15 000 Kč.

Můžu nemovitost přeprodat hned?

Úplně hned to možné není, ale je to možné už v průběhu výstavby. Developeři si určují procentuální část nemovitosti, kterou musíte splatit před tím, než budete moci nemovitost prodat (od 20 % až po 60 % dostavěnosti projektu) za podmínky získání listu dočasného vlastnictví tzv. OQOOD od DLD (Dubai Land Department).

Jsou zde nějaké poplatky když nemovitost prodám?

V rámci přeprodeje se přesouváme k sekundárnímu trhu s nemovitostmi v Dubai, kde  vlastník přeprodává jiné fyzické osobě, jen zřídka se zde pohybují samotní developeři. Developeři mají dominantní postavení na trhu primárním, kde prodávají nemovitosti prvním vlastníkům. Sekundární trh s sebou nese větší poplatky než trh primární, a to ve formě klasického 4% DLD poplatku za práci katastrálního úřadu, dále 2 000 – 5 000 AED + DPH převodní poplatky, poté 2 % + DPH jako provizi realitní kanceláři či makléři (ano, přeprodej nemovitosti mohou v Dubai dělat jen realitní makléři, nemůžete přeprodávat bez něj; naše partnerská realitní kancelář se o Vás však postará, nemějte obavy) a jako poslední poplatek 4 000 AED + DPH za notářské služby. Obecně lze říci, že transakce na sekundárním trhu, tedy i přeprodej, nese větší náklady než nákup od developera v rámci trhu primárního.

Můžu přeprodat nemovitost, i když ji nemám celou splacenou?

Ano, můžete. Můžete přeprodávat již od určitého procenta splacení nemovitosti. Konkrétní hranici si určuje každý developer individuálně (od 20 % až po 60 %).

Liší se nějak nemovitost na přeprodej od té na pronájem?

Ve fyzických vlastnostech ne. Jsou to pořád nemovitosti, které mohou sloužit k oběma účelům. Specifikum nemovitosti na přeprodej je však např. její lokalita, její vzhled a celkový design, brand developera, její dostupnost, omezená nabídka apod. Naši realitní specialisté Vám v případě zájmu o přeprodej doporučí nemovitosti, které splňují tato kritéria tak, abyste naplnili svůj investiční cíl.

Kolik mi vynese, když nemovitosti prodám dál?

Při koupi nemovitosti na začátku prodejů (tzv. při launchi) máte nejnižší možnou cenu, za kterou je daná nemovitost k mání. Před dokončením se cena nemovitosti obvykle zvedá o 20 a více procent v závislosti na detailech nemovitosti. Tedy je možné nakoupit nemovitost na začátku za nízkou cenu a přeprodat těsně před dokončením, kdy již méně odvážní investoři mající hmatatelný výsledek činnosti developera koupí a to většinou za o dost vyšší cenu s vidinou blízkého termínu jejího dokončení a převzetí.