Spojme se spolu
Milan Zocher Jr.
+420 603 971 173
Eduard Dylyn
+420 608 882 029

Dubajský vládce šejk Mohammed schválil rozšíření mezinárodního letiště Al Maktúm o 35 miliard dolarů

Dubajský vládce šejk Mohammed schválil rozšíření mezinárodního letiště Al Maktúm o 35 miliard dolarů.


Po dokončení se veškerý provoz přesune z dubajského mezinárodního letiště na mezinárodní letiště Al Maktúm
Mezinárodní letiště Al Maktúm
Šejk Mohammed bin Rašíd Al Maktúm, viceprezident a předseda vlády Spojených arabských emirátů a vládce Dubaje, přezkoumal plány na výstavbu nového terminálu pro cestující na mezinárodním letišti Al Maktúm v jižní části Dubaje.

Přístavba bude stát 128 miliard AED (přibližně 34,8 miliardy USD) a nové letiště bude pětkrát větší než dubajské mezinárodní letiště (DXB) a jeho cílem je nakonec odbavit 260 milionů cestujících ročně.

Po dokončení se veškerý provoz přesune z dubajského mezinárodního letiště na mezinárodní letiště Al Maktoum, uvádí se v prohlášení úřadu šejka Mohammeda bin Rašída Al Maktouma.

Sheikh Mohammed osobně při konzultaci plánů nového letiště


Šejk Mohammed schválil plány nového letištního terminálu za 128 miliard AED

Šejk Mohammed navštívil sídlo dubajských leteckých inženýrských projektů
Šejk Mohammed navštívil sídlo Dubai Aviation Engineering Projects společně s šejkem Hamdanem bin Mohammedem bin Rašídem Al Maktúmem, korunním princem Dubaje a předsedou Výkonné rady Dubaje, a šejkem Maktúmem bin Mohammedem bin Rašídem Al Maktúmem, prvním náměstkem vládce Dubaje a místopředsedou vlády a ministrem financí.

Dubajský vládce schválil návrhy nového terminálu pro cestující v rámci strategie společnosti Dubai Aviation Corporation a výstavba bude zahájena.

Šejk Mohammed navštívil sídlo dubajských leteckých inženýrských projektů spolu s šejkem Hamdanem bin Mohammedem bin Rašídem Al Maktúmem, korunním princem Dubaje a předsedou Výkonné rady Dubaje, a šejkem Maktúmem bin Mohammedem bin Rašídem Al Maktúmem, prvním náměstkem vládce Dubaje a místopředsedou vlády a ministrem financí.

Dubajský vládce schválil návrhy nového terminálu pro cestující v rámci strategie společnosti Dubai Aviation Corporation a výstavba bude zahájena.

„Mezinárodní letiště Al Maktúm bude mít největší kapacitu na světě, která dosáhne až 260 milionů cestujících. Bude pětkrát větší než současné mezinárodní letiště v Dubaji a v příštích letech na něj bude převeden veškerý provoz mezinárodního letiště v Dubaji. Letiště pojme 400 vstupních bran pro letadla a bude mít pět paralelních vzletových a přistávacích drah. Poprvé budou v leteckém sektoru použity nové letecké technologie,“ uvedl šejk Mohammed.

Letiště budoucnosti, které se rozkládá na ploše 70 km2, bude mít po svém dokončení kapacitu více než 260 milionů cestujících a 12 milionů tun nákladu ročně.

Šejk Mohammed byl seznámen s klíčovými prvky návrhu a strategickým plánem realizace letiště.

„S trvalou podporou a požehnáním Jeho Výsosti šejka Mohammeda a v souladu s jeho vizí pro letecký průmysl v Dubaji oznamujeme zahájení procesu projektování a výstavby nového letiště v Jebel Ali. Očekává se, že první fáze projektu bude hotova do 10 let a bude mít kapacitu 150 milionů cestujících ročně,“ uvedl šejk Ahmed bin Saíd a dodal, že nové letiště bude více než pětkrát větší než letiště DXB a připraví se na očekávaný růst dubajského leteckého sektoru v příštích 40 letech.

Letiště bude využívat nejmodernější technologie a cestujícím poskytne nejmodernější vybavení a služby.

Bude mít pět paralelních vzletových a přistávacích drah, západní a východní odbavovací terminály, čtyři satelitní odbavovací haly s více než 400 kontaktními stáními pro letadla a integrovaný pozemní dopravní uzel pro silnice, metro a městskou leteckou dopravu.

Klíčovým tématem je udržitelnost, cílem letiště je snížit emise do životního prostředí a získat zlatý certifikát LEED, uvedl šejk Ahmed.

„Výstavba tohoto nového letiště bude nedílnou součástí dubajské ekonomiky a významným příspěvkem k dubajskému hospodářskému programu (D33). Odhaduje se, že vytvoří potřebu pracovních sil a bydlení pro více než milion lidí žijících a pracujících v jižní části Dubaje (aerotropolis), která je ve výstavbě a provozu od roku 2007,“ uvedl Khalifa Al Zaffin, výkonný předseda společnosti Dubai Aviation City Corporation.

Suzanne Al Anani, generální ředitelka společnosti Dubai Aviation Engineering Projects, dodala: „Dubaj opět vede. S odhodláním udržet si vedoucí roli v leteckém sektoru v celosvětovém měřítku bude tento rozvoj letiště představovat zcela nový přístup ke koncepci letišť. Exponenciální zrychlení technologií a množství znalostí v oblasti inovací nás přiměje k tomu, abychom znovu vynalezli cestu a zážitek pro cestující.

„V koordinaci s našimi strategickými partnery je také prioritou konektivita a dostupnost, což zajistí efektivní spojení veřejnou dopravou a sníží závislost na soukromé dopravě, což podpoří snížení uhlíkové stopy projektu,“ uvedla.

Zdroj: Arabian Business